Zimní pneumatiky: Kdy přezout auto na zimu?

Kdy a proč přezouvat pneumatiky?

     Kdy se přezouvají pneumatiky?

Povinnost přezout na zimní pneumatiky ukládá zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká, že řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza nebo se dá vzhledem k počasí předpokládat, že tato situace během jízdy nastane.

Neplatí tedy jednoznačná povinnost přezout zimní pneumatiky před 1. listopadem. Pokud ještě neudeřilo mrazivé počasí nebo sněžení, nemusíte auto přezouvat a nehrozí vám ani pokuta. Z hlediska bezpečnosti se doporučuje přezout na zimní pneumatiky, jakmile se teploty dlouhodobě pohybují pod 7 °C. Při takových teplotách vykazují zimní gumy lepší vlastnosti než ty letní.

Proč přezouvat pneumatiky

Pokud nedodržíte povinnost používání zimních pneumatik, hrozí vám pokuta až 2000 korun. Do bodového systému se přestupek nepromítne. Mnohem nákladnější komplikace mohou nastat, když zaviníte dopravní nehodu. Pojišťovna vám totiž může krátit plnění z povinného ručení či havarijního pojištění.

Zákon je jen jedním z důvodů, proč byste měli přezout na zimní pneumatiky včas. Ještě důležitější je vaše bezpečnost. Zimní pneumatiky se vyrábějí z jiné směsi než ty letní. I při nízkých teplotách si zachovávají přilnavost k vozovce. 

Navštivte náš E-shop nebo zavolejte 731 419 988 rádi Vám s výběrem pneumatik pomůžeme

25. 10. 2023