POZOR – nový zákon 542/2020 S. o výrobcích s ukončenou životností

Vážení zákazníci,

dovolujeme si Vás upozornit na nový zákon č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností, který se výrazně dotýká prodeje pneumatik a nabyl účinnosti 1.1.2021

Jedna z hlavních změn je uvedena v paragrafu 99 zákona - „ODDĚLENÉ UVÁDĚNÍ NÁKLADŮ“

V praxi to znamená, že všichni, kteří prodávají pneumatiky (velkoobchod, maloobchod, pneuservis)  musí na faktuře uvádět odděleně cenu pneumatiky a náklady na zpětný odběr.

Na daňovém dokladu, který od nás obdržíte budou náklady na zpětný odběr uvedeny samostatným řádkem jako „příspěvek na recyklaci výrobce“

Při dalším prodeji nebo prodeji v pneuservisu to znamená, že je potřeba na daňovém dokladu uvádět cenu pneumatiky a druhým řádkem „příspěvek na recyklaci výrobce“, který musí být ve stejné výši jako je uveden na nákupním dokladu od dodavatele.

Bohužel, každá pneumatika má jinou hodnotu recyklačního poplatku – závisí na hmotnosti pneumatiky, nákladů na zpětný odběr a podmínkách platných pro daný rok dovozu (uvedení na trh)

Je důležité si uvědomit, že v případě dovozu pneumatiky ze zahraničí se stáváte z hlediska zákona „výrobcem pneumatik“ , který uvádí pneumatiku na trh a je potřeba splnit podmínky tohoto zákona buď individuálním systémem nebo vstoupit do kolektivního systému ELTMA.

CZ VEHA s.r.o. je dlouhodobě registrována v Seznamu povinných osob v oblasti zpětného odběru pneumatik podle zákona č. 185/2001 Sb., který se podle nového zákona mění na Seznam výrobců pneumatik a plníme řádně povinnosti dané zákonem.

4. 1. 2021