Kdy přezout na letní pneu

Doba, kdy přezout na letní pneumatiky se odvíjí od zákona o využívaní zimních pneumatik. Bez starostí z pokuty můžeme přejít na letní pneumatiky od 1. dubna.

Zákon ale není tak jednoznačný a je možné přejít na letní pneu dříve. Obecně lze říci, že je vhodné přezout na letní pneumatiky, pokud se venkovní teplota stabilně pohybuje okolo 7 stupňů Celsia.

 

Povinnost zimních pneumatik

Doba, kdy přezout na letní pneumatiky je určena zákonem o využívání zimních pneumatik, který nařizuje povinné využívání zimních pneu od 1. listopadu do 31. března, pokud se naplní jedna z těchto dvou podmínek:

  1. Pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  2. nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“

 

Značka zimní výbava

Na některých úsecích, ale existují výjimky. Tyto úseky jsou označeny značkou Zimní výbava, která řidiči povoluje vjet na daný úsek jen za podmínky, že má obuty zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm. Povinnosti zimních pneu zde platí od 1. listopadu do 31. března a to nehledě na stav počasí a vozovky.

U této značky může být rozšiřující tabule, která délku intervalu upravuje.

Soupis úseků, kde je potřeba mít zimní výbavu, naleznete na adrese www.zimni-znacka.cz.

 

Proč přezout na letní pneumatiky

V Česku není povinné přejít na letní pneumatiky (narozdíl třeba od Itálie). Existuje tak mnoho řidičů, kteří jezdí na sjetých zimních pneumatikách, ale to není vhodné z hlediska bezpečnosti ani ekonomické.

Letní pneumatiky jsou narozdíl od zimních tvrdší a jejich specifická struktura je vhodnější do vyšších teplot. Jednoduše řečeno, zimní pneumatika ztrácí v teplotě přilnavost a proto je vhodnější přejít na tvrdší letní směs. Dalším rozdílem je dezén letních gum, které mají větší počet drážek, které odvádějí vodu a je tak přilnavější na mokrém povrchu.

 

Důvody, proč v létě nepoužívat zimní gumy

  1. Zimní pneumatiky obsahují siliku a další změkčovací směsi, které zvyšují jejich opotřebení v letních měsících. Jednoduše řečeno, není to ekonomické a vydrží vám kratší dobu.
  2. S teplem se zvyšuje jejich brzdná dráha a to až o 20%. Zároveň při brždění dochází k většímu opotřebení běhounu a zvýšené spotřebě paliva.
  3. Mají menší styčnou plochu s vozovkou a díky tomu, dochází k nižší přilnavosti k vozovce.
  4. Díky svým vlastnostem jsou méně ovladatelné při směru jízdy.
  5. V teplých měsících jsou hlučnější než letní pneumatiky.
  6. Zvyšují emise spalin a výfukových plynů.

 

3 hlavní důvody pro přezutí na letní pneumatiky

Pokud tedy přihlédneme k nevýhodám zimních pneumatik v teplých měsících, vidíme, že argumenty pro letní gumy jsou jasné.

1. Bezpečnost

A ta by měla být vždy na prvním místě. Auto je s letními pneumatikami lépe ovladatelné a jeho brzdná dráha kratší. Mokrá a rozpálená vozovka není skutečně to pravé místo, kde používat zimní pneumatiky.

2. Ekonomičnost

Zimní pneumatiky v létě rychleji sjedete, proto je výhodné vlastnit dvě sady gum určené do daných podmínek. Nejenže myslíte na bezpečnost vlastní i ostatních, ale tato investice se vám vrátí. A to i díky snížené spotřebě pohonných hmot.

3. Komfort a šetrnost vůči přírodě

Správné pneumatiky zlepšují jízdní kvalitu vozidla a rovněž jsou méně hlučné, jízdu si tak užijete více. A komfortně se můžete cítit i proto, že tímto malým opatřením snižujete emise spalin výfukových plynů.

 

Chystáte se přezout na letní pneumatiky? Využijte náš kompletně vybavený pneuservis s přátelským personálem.

Na skladě v Brně máme více než 15 000 kusů pneumatik a nejmodernější technologie (jako speciální stroj pro výměnu RUN-FLAT a litých kol).

Výměna gum již od 620 Kč a to včetně DPH.

Pokud si zakoupíte pneu u nás, získáte navíc 10% slevu na servis.

28. 3. 2017